darbs-arzemesPirms dažiem gadiem, Amerikas Savienotās Valstis bija latviešu “Eldorado” sapnis. Tagad iespēja braukt uz ASV vairs nav tik pievilcīga. Vēl joprojām tas ir saistīts ar lielām organizatoriskām problēmām, kā piemēram, saņemt un samaksāt par vīzu, samērā lieli ceļa izdevumi un algas bieži vien ir zemākas nekā Rietumeiropā. Tāpēc, tagad iespēju strādāt Amerikas Savienotajās Valstīs bieži izmanto tikai studenti, kuri vēlas uzlabot savas valodu zināšanas. Lielākā daļa latviešu peļņas nolūkos dodas veikt dažādus sezonas darbus Rietumeiropā, Vācijā, Nīderlandē un Francijā.

Saistībā ar pēdējo gadu ekonomisko krīzi un darba tirgus piesātinājumu, pirms aizbraukšanas, imigrantiem nepieciešams veikt konkrētas darbības. Tā saucamā “braukšana uz labu laimi” ir saistīta ar pārāk lielu risku, pastāv iespēja, ka neatradīsiet darbu un līdz ar to, cietīsiet finansiālus zaudējumus.

Šobrīd visizplatītākais veids, kā atrast darba devēju ir, tā saucamais, “darbs ar komandu”. Vizbiežāk informāciju par brīvo darba vietu iegūst no pazīstamām personām, kuras jau iepriekš tur ir strādājušas vai arī izmanto nodarbinātības aģentūru pakalpojumus. Šādā veidā iegūstot informāciju par to, vai darba devējs / aģentūra pilda savus solījumus attiecībā uz garantijām, darba nosacījumiem vai drošību. Labs informācijas avots ir internets, kur forumos vai citās mājas lapās Jūs varat atrast daudz interesantu viedokļu.

Vēl viens populārs veids, kā atrast darbu ārzemēs, ir izmantot nodarbinātības aģentūru piedāvājumus. Kā jau iepriekš minēts, vispirms ir ieteicams sameklēt papildus informāciju par konkrēto aģentūru internetā. Meklējot darbu ārzemēs, ir jāzin, ka katram darba devējam, kas darbojas likumīgi ir jābūt sertifikātam, ko izdevusi attiecīgā valsts iestāde un kurš ir ierakstīts valsts tiesu reģistrā. Abus šos faktus var pārbaudīt internetā. Sertifikācija var tikt apstiprināta arī Valsts darba inspekcijā.

Nodarbinātība caur aģentūru sākas ar interviju. Bieži vien tā ir tikai saruna ar aģentūras darbinieku. Tādā veidā pārbauda, vai persona atbilst darba devēja prasībām, pārbauda nepieciešamās zināšanas un nokārto visus nepieciešamos dokumentus. Pēc šīs tikšanās aģentūra piemeklē pemērotākās vakances un kandidāts uzsāk mācības.

Ja potenciālais darba devējs pieņem kandidātu, var paiet vairākas dienas līdz uzsāksiet darbu. Tā kā no pieteikuma iesniegšanas var paiet pat no 2 līdz 14 dienām, uzsākot šo procesu, pārliecinieties vai varat uzsākt darbu nekavējoties.

oferty-pracyPirms aizejat no darba, vienmēr ir vērts uzsākt atklātu sarunu ar savu darba devēju. Pārliecinieties, vai Jūs saņemt atbildes uz Jūsu jautājumiem. Gadījumā, ja rodas kādas problēmas, būs vieglāk panākt vienošanos. Ja tas nepalīdz, Jūs vienmēr varat vērsties pie ombuda vai pēdīgi tiesā.

Jaunākie dati liecina, ka pēdējos gados latvieši visbiežāk dodas strādāt uz Vāciju un Nīderlandi. Vācijā parasti strādā veco ļaužu aprūpē, būvniecības nozarē un ar specializēto tehniku. Pie citām darba vietām, kurās latvieši strādā atrodoties ārzemēs, var minēt: ogļrači, elektriķi, celtnieki un speciālisti. Sezonas darba vietas galvenokārt izmanto jaunieši, jo ​​īpaši studenti. Parasti tas ir darbs viesnīcās, pie ražošanas līnijām, kā arī augļu, dārzeņu vākšana un iekārtu uzstādīšana. Runājot par šādu piedāvājumu pieejamību, pirmajā vietā ir Nīderlande.

Vēl viena darba forma, kas iecienīta īpaši jauniešu vidū, kuri plāno doties uz ārzemēm uz ilgāku laiku, ir izmantot vietējo aģentūru pakalpojumus.

Nav svarīgi, kādā veidā Jūs izvēlaties meklēt darbu. Vissvarīgākais ir, saskaņā ar Jūsu izvēli, saplānot visu laicīgi un aplūkot situāciju kopumā, tas palīdzēs Jums izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Posted in Darbs