Pēc Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai, latviešiem radusies iespēja izmantot daudz pievilcīgāku un plašāku darba tirgu, ne tikai attiecībā uz lielākām algām, bet arī uz iespēju strādāt. Tūkstošiem latviešu izmantoja to un emigrēja. Tomēr, ar iespēju strādāt legālu darbu juridiski saistoši kļūst arī pienākumi – nodokļi.

No katras darba algas, pirms tā tiek izmaksāta darbiniekam, darba devējs ietur noteiktu summu, kas pēc tam tiek iemaksāta vietējā nodokļu iestādē. Atskaitītā summa galvenokārt ir kā avansa maksājums par ienākumu nodokli, sociālās apdrošināšanas iemaksas, un dažreiz citi maksājumi atkarībā no valsts. Jums jāzina, ka pārmaksāto nodokli pēc likuma drīkst atmaksāt – http://www.rttax.com/LV

Nodokļu atgriešana no ārzemēm notiek saskaņā ar nodokļu likumu valstī. Taksācijas gada beigās, piemēram, varat pierādīt, ka darba devējs ir piemērojis pārāk augstu nodokļu likmi, vai darbiniekam ir tiesības uz jebkuru atvieglojumu un nodokļu samazinājumus, vai arī ienākumi nav sasnieguši noteikto ienākumu līmeni. Nodokļa likums nosaka, ka daudzās valstīs ir, tā saucamais, neapliekamais minimums, vai, precīzāk, ar nodokli neapliekamo ienākumu summa. Piemēram, Apvienotajā Karalistē tas ir pazīstams kā Personal Allowance, Īrijā Tax Credit. Tas ir galvenais pamats, lai atgūtu nodokļus no ārvalstīm. Citiem vārdiem sakot, ir noteikts ar likumu (parasti atšķiras katram taksācijas gadam) noteikta summa no ienākumiem, ko cilvēki var saņemt taksācijas gadā, nemaksājot nodokli.

nodoklu atmaksasNodokļa likums nosaka, ka katram darba devējam ir pienākums ieturēt nodokļus no pirmās darba algas, pirms tā tiek izmaksāta darbiniekam. Pastāv iespēja, ka taksācijas gada beigās ienākumi nepārsniedz ar nodokli neapliekamo minimumu. Tādā gadījumā darbiniekam ir tiesības uz samaksātā nodokļa kompensāciju 100% apmērā. Ja ienākumi pārsniedz minēto summu, tad būs iespējams atmaksāt tikai daļu no iepriekš samaksātās summas. Noteikums ir, jo augstāki ienākumi, jo mazāks kompensācijas apjoms, un otrādi.

Nodokļu atmaksa no ārvalstīm tiek aprēķināta balstoties uz iesniego ikgadējo nodokļu deklarāciju. Šī deklarācija tiek aizpildīta, pamatojoties uz dokumentiem, ko izsniedzis darba devējs. Summa, ko var atgūt, galvenokārt ir atkarīga no ienākumu lieluma un samaksāto nodokli.

Taksācijas gads dažās valstīs sakrīt ar kalendāro gadu (piemēram, Nīderlandē), bet citās nesakrīt, piemēram, Lielbritānijā, kur tas sākas 6.aprīlī, un ilgst līdz 5.aprīlim. Nodokļu atgriešanu no ārzemēm var uzsākt, kad ir veikti aprēķini vai agrāk, ja nodarbinātība ir beigusies un esat atstājuši valsti, ar nosacījumu neuzsāksiet darbu atkārtoti pirms tekošā taksācijas gada beigām.

Nodokļu iestāde pārbauda datu derīgumu un aprēķina atmaksājamo nodokļu summu. Kad summa ir aprēķināta, nodokļu maksātājam vajadzētu saņemt savu naudu atpakaļ.

Posted in nodokļi